«

»

lut 26

Uszkodzenie turbosprężarki przez ciało obce

Uszkodzenie turbosprężarki przez ciało obce

Uszkodzenie turbosprężarki przez ciało obce

Turbosprężarka  może obracać się z prędkością dochodzącą do  240 tysięcy obrotów na minutę i wytrzymać temperaturę sięgającą  850° C. W tych warunkach, nawet najmniejsze obce ciało zassane do turbosprężarki może doprowadzić do jej uszkodzenia lub nawet do jej poważnej awarii.  Uszkodzenie turbosprężarki przez ciało obce następuje, gdy do wlotu powietrza dostanie się niepożądany element, który może pochodzić z zewnątrz jak i również z samego samochodu.

  • Ciała obce zasysane do wlotu powietrza ze względu na uszkodzone, złej jakości lub brakującego filtra powietrza.
  • Uszkodzone przewody powietrzne zasilające silnik.
  • Drobne oderwane  uszczelki, które dostają się bezpośrednio na wirnik turbiny.
  • Nakrętki, śruby, podkładki, ścierki lub inne przedmioty pozostawione w rurze wlotowej podczas serwisowania.
  • Uszkodzone elementy silnika np końcówki wtryskiwaczy, zaworów  lub fragmenty uszkodzonego tłoka.
  • Fragmenty z poprzedniej awarii turbosprężarki.

 

Uszkodzenie turbosprężarki przez ciało obce

Uszkodzenie turbosprężarki przez ciało obce

Każde zassane ciała obce do turbosprężarki będą powodowały jej uszkodzenie. Nawet małe przedmioty mogą całkowicie zniszczyć wirniki turbiny.

Zapobieganie awarii turbo spowodowane uszkodzeniami mechanicznymi

  • Sprawdź, czy wszystkie przewody powietrzne są w dobrym stanie, nie są spękane, przecięte lub zagniecione.
  • Zawsze należy stosować nowe uszczelki, aby zapewnić szczelność układu dolotowego. Nie wolno stosować w tym celu żadnych uszczelniaczy np. silikonów.
  • Zwracaj uwagę na poprawny zamienniki filtru powietrza. Zawsze należy montować go starannie i pewnie. Również warto stosować filtry renomowanych producentów.
  • Zawsze podczas serwisowania turbosprężarki należy pamiętać o sprawdzeniu, czy w układzie dolotowym nie zostały jakieś narzędzia, stare zużyte elementy poprzedniej turbosprężarki.

 

Turbosprężarki są bardzo wytrzymałymi elementami w układzie doładowania silnika. Jednak ze względu na pracę w bardzo niekorzystnych warunkach z dużo prędkością obrotową są podatne na uszkodzenia. Stosowanie się do wyżej wymienionych wskazówek unikniemy kosztownej naprawy turbiny. Natomiast jeśli już nastąpiła awaria, zawsze przed montażem nowej turbosprężarki, należy sprawdzić przyczynę uszkodzenia starej turbiny. Również wraz z wymianą oleju, warto wymieniać filtr powietrza, ewentualnie co jakiś czas kontrolować jego stan.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć tych znaczników i atrybutów HTMLa: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>