«

»

mar 14

Techniczne wskazówki użytkowania turbosprężarki

Techniczne wskazówki użytkowania turbosprężarki

 

 

Techniczne wskazówki użytkowania turbosprężarki

Techniczne wskazówki użytkowania turbosprężarki, czyli kilka porad dla właściwego użytkowania turbosprężarki. Jeszcze kilka lat temu, każdy samochód z napisem „TURBO” oznaczał coś specjalnego. Większy wzrost osiągów oraz większy prestiż posiadania samochodu z turbodoładowanym silnikiem. Jednak czasy się zmieniają w tym momencie prawie każdy samochód Diesla jest wyposażony w co najmniej jedną turbosprężarkę i wielu kierowców nawet nie wie o jego istnieniu, dopóki turbosprężarka nie uniknie awarii.

Cenne wskazówki do prawidłowego użytkowania turbosprężarki

Turbosprężarka pozwala osiągnąć silnikowi wyższą wydajność i znacznie więcej energii.
W celu ochrony przed przedwczesnym awarii turbosprężarki, wykonaj poniższe proste wskazówki jazdy:
1. Podczas uruchamiania samochodu z zimnym silnikiem najlepiej odczekać 5-10 sekund aby olej silnikowy został rozprowadzony do każdego elementu, które wymaga smarowania, również do turbosprężarki.
2. Unikaj jazdy na wysokich obrotach, zaraz po uruchomieniu silnika. Poczekaj aż silnik nabierze optymalnej temperatury do pracy.
3. Stary oraz zużyty olej silnikowy traci swoje właściwości smarujące. Dlatego nie może chronić w sposób właściwy turbosprężarki przed uszkodzeniem. Tak więc nie należy wydłużyć wymiany oleju poza zalecaną przez producenta pojazdu.
4. Olej o niskiej jakości nie chroni turbosprężarki odpowiednio. W związku z tym, zawsze należy używać oleju o odpowiedniej lepkości, ale również o właściwej jakości specyfikacji API (szczegóły są oznaczone w poradniku pojazdu oraz na etykiecie pojemników).
5. Turbosprężarka podczas pracy pod stałym obciążeniem przy wysokich prędkościach autostradowych, może doprowadzić turbosprężarkę do ekstremalnie wysokich temperatur. Wyłączania silnika natychmiast po takiej dłuższej trasie, może spowodować poważne uszkodzenie turbiny. Zawsze należy pozostawić silnik na biegu jałowym przez co najmniej 30 sekund przed wyłączeniem zapłonu. Również przed dotarciem na miejsce, warto wcześniej zredukować obroty silnika tak, aby rozbiegana turbosprężarka mogła pracować z jednostajną prędkością obrotową.

6. Przynajmniej wraz z tygodniu warto sprawdzić poziom oleju w silniku, a i przy okazji czy pod maską nie ma jakiś niepokojących sygnałów. Warto sprawdzić, czy nie ma jakiś wycieków, pękniętych gumowych węży itp.

Techniczne wskazówki użytkowania turbosprężarki mogą uchronić nasz portfel przed niespodziewanymi dużymi wydatkami. Stosowanie tych kilku ważnych porad na pewno będzie wpływało na wydłużoną żywotność turbosprężarki.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć tych znaczników i atrybutów HTMLa: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>